وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سرانه مطالعه در ایران را ۱۸دقیقه اعلام کرد

مدتی پیش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سرانه مطالعه در ایران را ۱۸دقیقه اعلام کرد. ضمن اینکه وی با تفکیک مطالعه غیر تکلیفی از مطالعه تکلیفی (همان خواندن زورکی) و اضافه کردن مطالعه ادعیه و روزنامه‌ها و مجلات به رقم ۷۶ دقیقه رسید و دست برقضا از این عدد اعلام ناخرسندی کرد. باور سرانه مطالعه روزانه آنهم با رقم اعلام شده از سوی وزیر اگرچه با گوشه و کنایه‌های بسیار وسیعی هم روبرو شد اما نکته اینجااست که برای مرتبه بعدی آیا همین روش از سوی متولیان کتاب و کتابخوانی کشور اعمال می‌شود و با پیش کشیدن بحث مطالعه غیر تکلیفی؛ سرانه مطالعه را سه رقمی اعلام خواهند کرد؟ بدون هیچ پیش بینی و یا بدبینی باید گفت ظاهرا داستان همینگونه خواهد بود.

جن کمپبل نویسنده و روزنامه نگار ساندی تایمز لندن، در مطلبی، ده کتابفروشی سیار و عجیب جهان را معرفی کرده‌ است.

این کتابفروشی‌ها در کشورهای مختلف جهان بر روی مجسمه، تانک، شتر و خودرو کتاب می‌فروشند.

کمپبل که شاعر و نویسنده کتاب‌های پرفروش انگلیس است، از «کتابرانه» زوج ایرانی که با خودروی پراید خود و با ابتکاری جالب دست به عرضه کتاب زده اند به عنوان یکی از کتابفروشی های سیار متحیر کننده نام می برد.کتابرانه

فروش کتاب توسط چوپان ها با کوله پشتی در ایتالیا، کتابفروشی در یک قایق در لندن، کتابفروشی در یک ون در ایتالیا، فروش کتاب در یک تانک در آرژانتین، فروش کتاب در یک کاروان در پرتغال و فروش کتاب در قالب مجسمه در ژاپن از جمله کتابفروشی هایی هستند که از سوی این نویسنده به عنوان کتابفروشی های متحیر کننده نام برده شده است.

خانم کمپبل در گزارشی که بر روی سایت یوتیوپ قرار داده است، می گوید، این کتابفروشی ها در واقع به دنبال تشویق مطالعه در بین مردم هستند و نمی توان آنها را به عنوان کتابفروش صرف دانست.

به عنوان مثال در کشور هایی که از اسب، الاغ و شتر برای کتابفروشی استفاده شده، هدف دسترسی راحت به نقاط دوردست و یا مناطق صعب العبور بوده است.

«کتابرانه» را مهدی یزدانی و سروناز هرانر که یک زوج ایرانی هستند راه انداخته‌اند. این دو خودروی پراید خود را از پنج سال پیش تاکنون با کتاب چیدمان و افراد زیادی را در تهران به کتاب علاقه‌مند کرده‌اند.

کمپبل نویسنده انگلیسی درباره «کتابرانه» می‌گوید: کتابرانه در ایران یکی از کتابفروشی‌های منتخب و مورد علاقه من است؛ چرا که شما در ابتدا فکر می‌کنید در یک تاکسی سوار شده‌اید اما در واقع شما وارد نخستین تجربه ادبی حیرت انگیز خود خواهید شد. شما در همه جا کتاب می‌بینید و احساس می‌کنید که وارد یک غار کوچک پر از کتاب شده‌اید

او می‌گوید: تمرکز آنها بر فروش نیست؛ بلکه این زن و شوهر ایرانی اهمیت خواندن را درک کرده‌اند و از این طریق به مردم کمک میکنند تا خودشان را باور کنند و برای به دست آوردن خواسته های خود تلاش و ایستادگی کنند.

او این زوج را فوق العاده خطاب و تاکید می‌کند که دنیا به تعداد بیشتری از این افراد نیاز دارد.