قرار گرفتن برزیل در رتبه دهم ابر رایانه های جهان

ابررایانه (به انگلیسی: Supercomputer) به رایانه‌ای اطلاق می‌گردد که در زمان معرفی آن در زمینه میزان ظرفیت محاسبه در واحد زمان در دنیا پیشرو باشد. این عبارت برای اولین بار توسط مجله «نیویورک ورلد» برای اشاره به جدول‌سازهای آی‌بی‌ام در دانشگاه کلمبیا به کار رفت.
بر اساس آمار جدید، برزیل دهمین قدرت در داشتن ماشین‌های پرقدرت محاسباتی جهان (ابررایانه) شد.
 به گزارش خبرآنلاین، برزیل میزبان ۶ ابررایانه/ Supercomputer شده است که در فهرست موسوم به Top500 رده دهم را به خود اختصاص داده است.ابررایانه

سه ابررایانه متعلق به لابراتوار ملی علوم / LNCC در ریودوژانیرو و شهرک پتروپولیس واقع‌شده است و یکی دیگر نیز متعلق به مرکز تحقیقات هوا-فضای برزیل / Inpe است. همچنین کمپانی نفتی پتروبراس و مرکز یکپارچه‌سازی فناوری و کارخانه‌ها در شمال پایتخت و منطقه سالوادور قرارگرفته است.

اما مهم‌ترین موضوع سنخیت و سازگاری توسعه ابررایانه‌ها با توسعه علم و فناوری در برزیل است که پا به‌پای یکدیگر جلو می‌رود و از ابررایانه‌ها برای شبیه‌سازی و تحقیقات علمی مؤثر و مدل‌سازی تجاری DNA و نظایر آن استفاده می‌شود.

هرچند برزیل رتبه دهم را با این ۶ ابررایانه به خود اختصاص داده اما هیچ‌کدام از این ابررایانه‌ها در فهرست ۱۰۰ ابررایانه برتر نیستند و قوی‌ترین آن‌ها (متعلق به LNCC) رتبه ۴۷۶ را دارد که قدرت محاسباتی آن ۱٫۱ پتافلاپ (۱۰ به توان ۱۵) است.

منبع:خبرانلاین