سوریان برنده مدال طلای رقابت های گزینشی المپیک

حمید سوریان

مرحله دوم رقابت های جهانی گزینشی المپیک، از صبح امروز (جمعه) در تمامی اوزان کشتی فرنگی در شهر استانبول ترکیه آغاز شد و حمید سوریان نابغه کشتی فرنگی و دارنده ۷ مدال طلای جهان و المپیک برای کسب تنها سهمیه باقی مانده پس از ناکامی در دو رقابت گزینشی قزاقستان و مغولستان این بار در آخرین فرصت و در رقابت های گزینشی ترکیه در وزن ۵۹ کیلوگرم که ۲۴ کشتی گیر وزن کشی کردند پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۹ بر صفر ایوان لیزاتوویچ از کرواسی راشکست داد و راهی دور بعد شد.وی در دور سوم مقابل اریک ویسز از آلمان  به برتری ۸ بر صفر رسید و راهی دیدار نیمه نهایی شد.  

سوریان در مرحله نیمه نهایی با توجه به ضربه شدن نماینده رژیم صهیونیستی مقابل دیمیترو تسیمبولاک نفر سوم اروپا  از اوکراین قرار گرفت و با شکست ۸ بر صفر این فرنگی کار در کمتر از یک دقیقه ضمن رسیدن به فینال سهمیه حضور در بازی های المپیک ۲۰۱۶ بزریل را تصاحب کرد.
سوریان در دیدار فینال با برتری قاطعانه ۸ بر صفر مقابل جسی تیلکه از آمریکا ضمن کسب مدال طلا برای سایر رقبای المپیکی خط و نشان کشید.
سوریان تمامی کشتی های خود را در مدت یک دقیقه و در همان تایم اول به پایان رساند و امتیازی به حریفان خود نداد.
از حوادث مهم این مسابقات نیز می توان به شکست رومن آمویان دارنده مدال نقره جهان و برنز المپیک مقابل رحمان بلیچی از ترکیه اشاره کرد. به این ترتیب آمویان با حذف از این رقابت‌ها نمی‌تواند در المپیک ریو شرکت کند.  
همچنین آنگلوف بلغارستانی دارنده مدال طلای جهان که در مسابقات گزینشی مغولستان سوریان را شکست داده بود نیز برابر حریف سوئدی شکست خورد تا او نیز المپیک ریو را از دست بدهد.  
پیتر مودوس دیگر فرنگی‌کار سرشناس وزن ۵۹ کیلوگرم نیز برابر تیکه از آمریکا باخت تا مجارستان نیز سهمیه این وزن در المپیک را نداشته باشد.
منبع:باشگاه خبرنگاران