در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟

تولد،سی سالگی

سی سالگی ورود به دهه سوم زندگیست و حال و هوای خاص خود را دارد اما تا به حال از خود سوال کرده اید که زندگیتان در این سن چه تغییر و تحولی نسبت به دوران های قبل خواهد داشت؟

اهی جوان‌ها از افراد مسن درباره‌ی کارهای که دوست داشتند در جوانی انجام دهند می‌پرسند، اغلب جواب این سوالات ساده و جالب است. اگر شما به تازگی وارد این سن طلایی شده‌اید پس می‌توانیم کارهای زیادی به شما پیشنهاد کنیم که بهتر است در این سن انجام دهید تا در ۵۰ سالگی زندگی بهتری داشته باشید.

۱- سیگار نکشید.

در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ یکی از کاربران سایت Quora به نام سیندی پرلمن فینک می‌گوید «اگر می‌تونستید الان منو ببینید سیگار نمی‌کشیدید، ازتون خواهش می‌کنم حداقل درباره سیگار نکشیدن فکر کنید.» سیگار گران است، بوی بدی دارد و ۱۰۰% برای سلامت شما ضرر دارد. می‌خواهید شانس ابتلا به سرطان را ۵۰% کاهش دهید؟ سیگار نکشید.

۲- فست‌فود نخورید.

یکی دیگر از کاربران Quora در پاسخ به، در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید‌ «می‌تونید در ۲۰،۳۰،۴۰٫٫٫۹۰ سالگی اونقدر پول جمع کنید که با اون کل دنیا رو بخرید اما نمی‌تونید سلامتیتون رو بخرید؛ پس به هبچ وجه فست‌فود نخورید.»

۳- روابطتان را با اعضای خانواده حفظ کنید.

رابرت والکر از کابران Quoraدر پاسخ به، در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید «من در خانواده‌ای زندگی می‌کردم که خیلی بحث می‌کردیم. اگر ما را نمی‌شناختید فکر می‌کردید از هم متنفریم اما اصلا اینطور نبود. در عوض می‌تونستیم درباره‌ی افکارمون آزادانه حرف بزنیم چون روابط خانوادگی خیلی قوی هستند. پس حتی اگه در خیلی از مسائل با خانوادتون هم‌نظر نیستید روابطتون رو با اونا حفظ کنید.»

۴- بدون ضدآفتاب بیرون نروید.

سیندی پرلمن فینک به سوال در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ این گونه پاسخ می‌دهد «وقتی جوان بودم به این حرف گوش نمی‌کردم. می‌خواین مثل من پوستتون چروک و پر از لک بشه؟ اگه اینطوره بدون ضدآفتاب حموم آفتاب بگیرید.»

۵- مرتب ورزش کنید.

از الان سبک زندگیتان را تغییر دهید و ورزش را در آن بگنجانید تا در ۵۰ سالگی از نظر جسمی سالم باشید. سیندی پرلمن فینک می‌گوید «وزن اضافه نکنید. ورزش کنید و وزنتان را در حدی که برای بدنتان طبیعی است نگه دارید. اضافه وزن مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌کند و با لاغر بودن سالم‌تر هستید.»

۶- پول پس‌انداز کنید.

کلیف گیلی از کاربران سایت Quora در جواب به، در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید «پول پس‌انداز کنید حتی اگر مقدار کمی باشد. می‌دونم این حرف، پیشنهاد تکراری و قدیمی است اما واقعیت داره. وقتی سی سالتونه بخش زیادی از درآمدتون خرج میشه که تقریبا همیشه بخشی از اون رو می‌تونید پس‌انداز کنید. بعلاوه اگه زودتر به پس‌انداز کردن عادت کنید تا آخر عمرتون به این کار ادامه می‌دهید.

۷- یاد بگیرد از داشته‌هایتان راضی و شاد باشید.

رابرت والکر می‌گوید «شادی کلید موفقیت است. اگر از چیزی که دارید راضی باشید شاید در نهایت میلیونر نشید اما زندگی شادتری خواهید داشت. اگر هم پولدار بشید، چرا که نه شاید شدید، که چه بهتر.»

۸- دنبال کردن اهدافتان را به تعویق نیندازید.

بیل کاروین از کاربران Quora در پاسخ به، در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید «می‌خوای خونه بخری؟ بچه‌دار بشی؟ کتاب بنویسی؟ ادامه تحصیل بدی؟ کارتو عوض کنی؟ موسیقی یاد بگیری؟ آشپزی یاد بگیری؟ غواصی کنی؟ وارد کار دولتی بشی؟ کار خودتو راه بندازی؟ پس از امروز شروع کن. عقب انداختن کارها خیلی آسونه. «یه روزی اون کارو می‌کنم» اما وقتی وارد سی سالگی می‌شوید زمان تندتر می‌گذره. زمانی که باید به رویاهاتون برسید امروزه.»

۹- خواب کافی داشته باشید.

نان والمن می‌گوید «بهداشت خواب رو رعایت کنید یعنی همیشه زمان خاصی بخوابید و زمان معینی از خواب بیدار بشوید. اتاق خواب را تاریک کنید و قبل از خواب صفحه روشن تلویزیون یا موبایل را خاموش کنید.»

۱۰- مراقب دندان‌هایتان باشید.چگونه زندگی کنیم؟

کارولینا زلونکا از کاربران Quora به سوال در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید «به محض دیدن کمترین پوسیدگی به دندانپزشک بروید. برخلاف خیلی از مسائل مربوط به سلامتی مشکلات دندان بدتر می‌شوند و چیزهایی مثل ایمپلنت، گرون، وقت تلف‌کردن و آزاردهنده هستند.»

۱۱- به جای اشیا، خاطره جمع کنید.

کسب تجربه شما را قوی می‌کند. به گونه‌ای زندگی نکنید که در ۵۰ سالگی از خواب بیدار شوید و متوجه شوید همه‌ی عمر را صرف جمع‌کردن پول و دارایی کرده‌اید. خاطرات تنها دارایی هستند که در آتش نمی‌سوزند و از ارزش آن‌ها کم نمی‌شود.

۱۲- بخشش کنید.

نان والدمن می‌گوید «وقتی به دیگران کمک می‌کنید احساس خوبی می‌کنید؛ اما وقتی به کسی چیزی دادید با تمام وجود آن چیز را ببخشید و در مقابل انتظار چیز دیگری نداشته باشید.»

۱۳- کنجکاو باشید و هر روز یک کار که از آن می‌ترسید انجام دهید.

ماری لیک از کاربران Quoraدر جواب به، در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید «الان از خانه خارج شوید و ماجراجویی کنید. تا جایی که می‌تونید دنبال ماجراجویی‌های بزرگ برید، عکس بگیرید، ریسک کنید، و اگر ممکنه یکی از دوستان نزدیکتون رو با خود همراه کنید و خاطره‌ی بزرگی بسازید. این کارها نباید فقط چند دقیقه یا چند ساعت باشه باید چند روز باشه تا وقتی پیر شدید از یادآوری اون لحظات لبخند به لبهاتون بیاد.»

۱۴- هر سال حداقل ۱۰ کتاب بخوانید.

هیچ فرد ۵۰ ساله‌ای نمی‌گوید «کاش بیش‌تر تلویزیون تماشا می‌کردم و بازی‌های ویدیویی انجام می‌دادم.» رشد مغز هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود پس با استفاده از رسانه‌های مفید مانند کتاب آن را به کار بیندازید.

۱۵- سفر کنید.چگونه زندگی کنیم؟

جف گوینز نیز در پاسخ به، در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید «سفر کردن شما را تغییر می‌دهد و شما را در شرایطی قرار می‌دهد تا حواستان به مسائل بزرگی باشد. در سفر خطرات واقعی را تجربه می‌کنید بنابراین بعد از آن دیگر با ترس زندگی نمی‌کنید و دیگران را نیز تشویق می‌کنید ترسشان را کنار بگذارند.»

۱۶- مدیتیشن یاد بگیرید.

رنز دِنوبل از کاربران Quora می‌گوید «مزایای مدیتیشن بی‌نهایت است. زمان کمی از شما می‌گیرد اما تغییری که در زندگی شما و اطرافیانتان ایجاد می‌کند فوق‌العاده است. امروزه تحقیقات زیادی مدیتیشن را تایید می‌کنند.»

۱۷- خودتان باشید.

ساتیش کومار گراندی از کاربران Quora می‌گوید «هنگامی که کم‌کم پیر شدید دیگر هیچ لطفی ندارد که دیگران را تحت‌تاثیر قرار دهید. برای اینکه در ۵۰ سالگی قوی‌تر باشید باید اکنون مسیر خود را در زندگی پیدا کنید و دست از مقایسه‌ی خود با دیگران بردارید.»

۱۸- خاطراتتان را بنویسید.

مارک کراولی از کاربران Quora می‌گوید «با گذشت زمان بسیاری از خاطرات باارزشتان را فراموش خواهید کرد. این خاطرات در آینده هم شما را سرگرم کرده و هم برایتان بسیار باارزش خواهند بود. کامپیوتر این کار را آسان‌تر کرده بهتر است در کنار خاطراتتان عکس‌هایتان را نیز قرار دهید.»

۱۹- خانه بخرید.

لیز رید در جواب به سوال در ۳۰ سالگی چگونه زندگی کنیم؟ می‌گوید: «خانه بخرید زیرا در ۵۰ سالگی متوجه می‌شوید خانه خیلی مهم است.»

۲۰- دوستان خوب انتخاب کنید.

نان والدمن می‌گوید: «کسانی را برای دوستی انتخاب کنید که از بودن با آن‌ها لذت می‌برید و در کنار آن‌ها احساس کنید بهترین هستید، در کنارشان رشد کنید؛ با هم بخندید و کارهای احمقانه کنید و در شادی و غم هم شریک باشید. هر هفته با هم در تماس باشید.»

پارسینه