درمان تنبلی چشم با کارتون های ۳D

اعتماد به‌ نفس کودک,اعتماد به‌ نفس در کودکان,راههای افزایش اعتماد به‌ نفس کودک

تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) که در حدود ۳٪ از افراد دیده می‌شود زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی نداشته باشد. این اختلال که معمولاً در یک چشم دیده می‌شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یاآستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می‌دهد. عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می‌شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود و یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را «خاموش» کند.

از هر ۱۰۰ کودک در آمریکا، ۲ تا ۳ نفر دچار تنبلی چشم هستند و این عارضه شایع ترین اختلال بینایی در کودکان محسوب می شود.

مطالعات محققان مرکز پزشکی جنوب غربی تگزاس نشان می دهد که تماشای انیمیشن های سه بعدی با استفاده از عینک سه بعدی، قادر به بهبود تنبلی چشم در کودکان است.

در این مطالعه از هشت کودک ۴ تا ۱۰ ساله خواسته شد که با استفاده از عینک سه بعدی، به مدت دو هفته و در هر هفته سه انیمیشن سه بعدی مشاهده کنند. آزمایش های انجام شده پس از دو هفته نشان داد که تنبلی چشم در این کودکان به طور قابل ملاحظه ای بهبود یافته است.

تنبلی چشم (Amblyopia) زمانی اتفاق می افتد که چشم نمی تواند به وضوح روی یک نقطه خاص تمرکز کند. معمولا در این حالت قدرت تمرکز یک چشم به دلیل عواملی مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم و بر اثر شکل غیر طبیعی قرنیه، بیش از چشم دیگر است.
تنبلی چشم می تواند منجر به استرابیسم (لوچی چشم) شود که در آن هر دو چشم در وضعیت غیر هم تراز قرار می گیرند.
یکی از رایج ترین روش های درمان تنبلی چشم، قرار دادن یک محافظ روی چشم قوی است که سبب می شود کودکان از چشم ضعیف کمک بگیرند و اعصاب چشم تنبل تقویت شود.

مطالعات جدید نشان می دهد که درمان تنبلی چشم با استفاده از تماشای تصاویر سه بعدی، موثرتر از قرار دادن محافظ روی چشم قوی است؛ البته این مطالعه برای تجویز در مورد کودکان مبتلا به تنبلی چشم نیازمند بررسی و تحقیق بیشتر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Pediatric Ophthalmology and Strabismus منتشر شده است.

منبع: ایرنا