تنبیه رهبر کره شمالی برای مشاورش

رهبر کره شمالی

قانونگذاران سئول پس از جلسه غیرعلنی با سرویس اطلاعاتی ملی کره جنوبی به خبرنگاران گفتند که “چوئه ریونگ هائه”، از اعضای کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب حاکم کره شمالی اوایل ماه جاری میلادی از کار کنار گذاشته شد. چوئه یکی از نزدیکترین معتمدان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بود و هنوز سوالات بسیاری در مورد سرنوشت وی وجود دارد. اخیرا نیز نام وی از لیست رسمی یک کمیته مراسم‌ تدفین حذف شده بود.
 
به گزارش  خبرگزاری فرانسه،‌ کیم پس از حذف مقامات عالی رتبه قبلی از حزب حاکم پیونگ یانگ به دلیل بی رحمی اش مشهور شد. وی در دسامبر ۲۰۱۲ شوهر عمه قدرتمندش را به نام جانگ سونگ تائک را به اتهام خیانت و فساد اعدام کرد.
 
سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی گزارش داد، چوئه احتمالا به عنوان مسوول نشت آب در نیروگاه برقی که اواخر اکتبر در کوه پائکدو در نزدیکی مرز چین به پایان رساند، کنار گذاشته شده است. چوئه در سال ۲۰۱۳ انتخاب شد تا پیامی خصوصی را به شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین منتقل کند. وی در سپتامبر گذشته هم برای سفر به پکن به عنوان نماینده کره شمالی در مراسم رژه بزرگ چین به مناسبت پیروزی در جنگ جهانی دوم انتخاب شد.
 
وی اخیرا هم در رسانه دولتی پیونگ یانگ از برگزاری کنگره بعدی حزب حاکم در سال آتی میلادی خبر داده بود. اما نام چوئه در لیست رسمی مراسم تدفین مارشال ری اول-سول که نهم نوامبر برای مراسم وی منتشر شد، در میان ۱۷۰ نام دیگر نبود. این مارشال به دلیل سرطان ریه درگذشت.

منبع:باشگاه خبرنگاران